60-LECIE KOSZYKÓWKI ZACHODNIOPOMORSKIEJ

Koszykówka jest tą dyscypliną sportu, która na całym świecie cieszy się ogromnym powodzeniem, a przez młodzież jest wręcz uwielbiana.

Nic, więc dziwnego, że z każdym rokiem powiększała się rzesza sympatyków koszykówki, którzy w klubach Szczecina, Koszalina, Stargardu, Kołobrzegu, Białogardu i innych mniejszych miejscowościach garnęli się do treningów. Przez te minione 60 lat zespoły AZS Szczecin, SKS Czarni, MKS Ogniwo, MKS Pogoń, KS Spójnia Stargard, SKS Bałtyk Koszalin, AZS Koszalin, Kotwicy Kołobrzeg, Orła Białogard, (że wymienimy tylko te kluby, które grały w I lub II lidze) odniosły niejeden sukces.

Koszykówka męska

AZS Szczecin

14 sezonów w II lidze. Największy wkład w rozwój sekcji koszykówki męskiej wnieśli niżej wymienieni zawodnicy, trenerzy i działacze:
Zawodnicy: Henryk Kuszmar, Roman Wysocki, Adam Szempliński, Ryszard Sikora, Bartosz Weryk i Piotr Lesiakowski.
Trenerzy: Stefan Kalisiewicz, Wacław Pawlik, Tadeusz Gawliński, Wacław Michalik i Stanisław Koś.
Działacze: Zbigniew Nagay i Robert Gans.

MKS Pogoń - PKK - SKK - STK

21 sezonów w II lidze i tzw. I lidze, 14 sezonów w I lidze (ekstraklasie). Największym sukcesem było zdobycie w 1981 roku Pucharu Polski (trener Stanisław Rytko).
Zawodnicy: Paweł Waniorek (najlepszy zawodnik w historii sekcji), Waldemar Krasoń, Dariusz Kuligowski, Mirosław Szewczyk i Tomasz Mrożek.
Trenerzy: Wacław Pawlik, Zdzisław Piotrowski, Jerzy Nowakowski, Stanisław Rytko, Andrzej Garstka, Grzegorz. Chodkiewicz, Czesław Daś i Mirosław Szewczyk.
Działacze: Jan Parafiniuk, Jan Pawłowski, Witold Kowalski i Tadeusz Polanowski.

Spójnia Stargard Szczeciński

16 sezonów w II lidze i tzw. I lidze, 10 sezonów w I lidze (ekstraklasie). Największym sukcesem było zdobycie w 1997 roku wicemistrzostwa Polski (trener Tadeusz Aleksandrowicz).
Zawodnicy: Marek Ładniak, Grzegorz Żyłczyński, Krzysztof. Koziorowicz, Ireneusz Purwiniecki, Rafał Bigus, Paweł Wiekiera i Witold Grudziński.
Trenerzy: Ryszard Janik, Grzegorz Chodkiewicz, Tadeusz Aleksandrowicz, Krzysztof Koziorowicz, Mieczysław Major i Ireneusz Purwiniecki.
Działacze: Tadeusz Sikora, Kazimierz Orzechowski, Krzysztof Orzechowski, Kazimierz Nowicki, Roman Żukowski, Zbigniew Błochowiak, Ryszard Pasikowski i Zbigniew Hering.

MKS Ogniwo

2 sezony w II lidze.
Zawodnicy: Ryszard Osuch, Jan Tur, Jerzy Ogłoziński i Piotr Filipczyk.
Trener: Zdzisław Piotrowski.
Działacz: Henryk Niewrzęda.

SKS Bałtyk Koszalin

2,5 w II lidze. Największym sukcesem było zdobycie Pucharu Polski dla drużyn nieligowych w 1960 roku (trener Kazimierz Macioszek).
Zawodnicy: Lech Żyła, Jan Jankowski, Jerzy Bomba, Zygmunt Przybysz i Henryk Cieślak.
Trenerzy: Kazimierz Macioszek, Zygmunt Przybysz, Mieczysław Wołujewicz, Henryk Cieślak, Jan Jankowski.
Działacz: Zdzisław Rajszel.

AZS Koszalin

24 sezonów w II lidze i tzw. I lidze, 8 sezonów w I lidze (ekstraklasie).
Zawodnicy: Leszek Doliński (najlepszy zawodnik w historii zachodniopomorskiej koszykówki), Tomasz Saganowki, Ryszard Razik, Dariusz Zelig, Andrzej Kirejczyk i Tomasz Briegman.
Trenerzy: Jerzy Olejniczak, Jerzy Rudzin, Józef Wołowski i Józef Janiel.
Działacze: Leszek Jobda, Zygmunt Wołowski, Jan Witek i Marek Kęsik.

Kotwica Kołobrzeg

13 sezonów w II lidze i tzw. I lidze, 2 sezony w ekstraklasie.
Zawodnicy: Stefan Ruszkowski, Zdzisław Borowik, Marek Jabłoński, Nikołaj Tanasejczuk i Artur Gliszczyński
Trenerzy: Piotr Konarski, Antoni Barszczak, Jerzy Olejniczak, Nikołaj Tanasejczuk i Wojciech Krajewski.
Działacze: Henryk Krupiak, Zdzisław Kaczmarek, Marek Jabłoński, Janusz Lubiński i Romuald Czarnecki.

Orzeł Białogard

2 sezony w II lidze.
Zawodnicy: Ronald Widz, Mariusz Widz, Tomasz Jankowski, Jarosław Czarnecki, Rafał Szafran i Marcin Wilk.
Trenerzy i działacze: Jerzy Baran, Bogdan Starczewski, Mariusz Widz i Ronald Widz.

Koszykówka żeńska

AZS Szczecin

12 sezonów w II lidze, 1 sezon w I lidze.
Zawodniczki: Zofia Lisicka, Ludmiła Celuk, Ewa Maciejewska- Jaroszewska, Elżbieta Tumasz - Krawczyńska i Teresa Zwierko.
Trenerzy: Maksymilian Dunst, Wojciech Głoćko, Leszek Łukomski i Czesław Daś.
Działacze: Władysław Stępnik, Franciszek Kamola, Paweł Waniorek i Grażyna Gryszkiewicz - Bromberkowska.

SKS Czarni Szczecin

13 sezonów w II lidze, 7,5 sezonów w I lidze.
Zawodniczki: Mariola Kostowska, Janina Bilska - Gorzelana, Ewa Maciejewska - Jaroszewska, Mariola Trawicka - Kąkol i Mariola Stanisławska - Jaworska.
Trenerzy: Marian Piotrowski, Stanisław Piecewicz, Maksymilian Dunst, Jan Piaskowy, Zbigniew Łata i Józef Pawłowicz.
Działacze: Henryk Urbaś, Tadeusz Polanowski i Krzysztof Kicki.

MKS Ogniwo Szczecin

3 sezony w II lidze.
Zawodniczki: Romualda Rohatyńska, Grażyna Purtak, Barbara Hołyst, Marzena Czarnecka - Seroka i Danuta Sobolewska.
Trenerzy: Franciszek Grabowski i Jan Piaskowy.
Działacze: Andrzej Sikorski, Ryszard Jabłoński, Andrzej Gołaś, Wojciech Tomaszewski i Katarzyna Purtak.

AZS Koszalin

20 sezonów w II lidze, 1 sezon w I lidze (ekstraklasie).
Zawodniczki: Bożena Sędzicka - Wołujewicz, Małgorzata Czerwonko - Wołujewicz, Danuta Pilecka, Violetta Łotysz, Violetta Gawęcka i Barbara Dobrowolska.
Trenerzy: Cezary Cieślak, Andrzej i Mariusz Cyryl, Józef Wołowski i Marian Wołujewicz. Działacze: Witold Krochmal, Jan Szołtun i Lucjan Holak.

Koszykówka młodzieżowa

Zespoły młodzieżowe okręgu zachodniopomorskiego mogą się poszczycić wieloma sukcesami z tytułami mistrza Polski włącznie.

Zespoły męskie

MKS Pogoń Szczecin - wicemistrz Polski kadetów - 1971 rok, trener Jerzy Nowakowski.
PKK Szczecin - mistrz Polski juniorów - 2000 rok, trenerzy Józef Pawłowicz i Jacek Czmelnik.
Spójnia Stargard Szczeciński - mistrz Polski kadetów - 2000 rok, trener Zenon Świętoński.
Spójnia Stargard Szczeciński - mistrz Polski juniorów starszych - 2003 rok, trenerzy Ireneusz Purwiniecki i Zenon Świętoński.
MKS Kusy Reda Szczecin - mistrz Polski kadetów - 2001 rok, trenerzy Tomasz Cichocki i Czesław Daś.
MKS Znicz Koszalin - wicemistrz Polski juniorów - 1974 rok, trener Jerzy Olejniczak.
AZS Koszalin - mistrz Polski kadetów - 1992 rok, trenerzy Józef Janiel i Dariusz Witek.

Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej

SP 45 Szczecin - mistrz Polski szkół podstawowych - 1970 rok, trener Jerzy Nowakowski.
SP 8 Szczecin - wicemistrz Polski szkół podstawowych - 1974 rok, trener Andrzej Garstka.
SP 1 Stargard Szczeciński - wicemistrz Polski szkół podstawowych - 1989 i 1996 rok, trener Tadeusz Gutowski.
SP 1 Stargard Szczeciński –mistrz Polski szkół podstawowych w minikoszykówce - 1999 rok, trener Tadeusz Gutowski.
SP 4 Szczecin - mistrz Polski szkół podstawowych - 1992 rok, trener Marek Ferfet.
SP 43 Szczecin - mistrz Polski szkół podstawowych - 1993 rok, trener Wojciech Hopek.
SP 16 Koszalin - mistrz Polski szkół podstawowych - 1990 rok, trener Józef Janiel.
SP 10 Koszalin - mistrz Polski szkół podstawowych w minikoszykówce - 1995 rok, trener Andrzej Lisztwan.
ZS nr 2 Koszalin - wicemistrz Polski - Licealiada, trener Hubert Filipowicz.

Zespoły żeńskie

MKS Kusy Szczecin
  • II miejsce w finale Pucharu Polski drużyn A klasowych - 1962 rok, trener Maksymilian Dunst.
  • wicemistrz Polski SZS - 1967, 1970 i 1988 rok, trenerzy Stanisław Piecewicz, Marian Piotrowski i Jan Piaskowy.
  • mistrz Polski SZS - 1968 rok, trener Stanisław Piecewicz.
  • wicemistrz Polski kadetek - 1993 rok, trener Leszek Łukomski.
  • mistrz Polski młodziczek - 2001 rok, trenerzy Adam Sell i Rafał Rożek.
  • mistrz Polski młodziczek - 2003 rok, trener Robert Steciuk.
  • wicemistrz Polski OOM - 2005 rok, trener Robert Steciuk.
Reprezentacja Szczecina
  • II miejsce w Pucharze Miast drużyn młodzieżowych do lat 20 - 1968 rok, trenerzy Stanisław Piecewicz i Marian Piotrowski.
  • wicemistrz Polski OSM - 1971 rok, trenerzy Stanisław Piecewicz i Maksymilian Dunst.
MKS Czarni Szczecin
  • mistrz Polski juniorek - 1970 rok, trenerzy Stanisław Piecewicz i Maksymilian Dunst.
  • wicemistrz Polski kadetek - 1971 i 1973 rok, trenerzy Stanisław Piecewicz i Maksymilian Dunst.
  • wicemistrz Polski juniorek - 1972, 1973 i 1975 rok, trenerzy Stanisław Piecewicz i Maksymilian Dunst.
MKS Ogniwo Szczecin
  • mistrz Polski kadetek - 1976 rok, trener Jan Piaskowy.
MKS Znicz Koszalin
  • wicemistrz Polski juniorek - 1965 rok, trener Lech Żyła.
  • mistrz Polski juniorek - 1967 rok, trener Lech Żyła.
SZS AZS Koszalin
  • mistrz Polski juniorek - 1974 rok, trener Cezary Cieślak.
  • wicemistrz Polski SZS - 1975 rok, trener Cezary Cieślak i 1980 rok, trener Andrzej Curyl.
  • mistrz Polski juniorek - 1981 rok, trener Andrzej Curyl.
SZS AZS Koszalin
  • wicemistrz Polski juniorek - 1987 rok, trener Andrzej Curyl.
Reprezentacja Koszalina
  • mistrz Polski OSM - 1979 rok, trener Andrzej Curyl.

Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej

SP 8 Szczecin - mistrz Polski szkół podstawowych - 1973 rok, trener Jan Piaskowy.
SP 8 Szczecin - wicemistrz Polski szkół podstawowych - 1988 rok, trener Jan Piaskowy.
LO II Szczecin - mistrz Polski szkół średnich - 1974 rok, trenerzy Maksymilian Dunst i Jan Piaskowy.
LO I Szczecin - mistrz Polski szkół średnich - 2006 rok, trener Robert Steciuk.
Gimnazjum nr 34 Szczecin - wicemistrz Polski - Gimnazjada - 2003 rok, trener Adam Sell.
LO I Koszalin - wicemistrz Polski szkół średnich - 1967 rok, trener Lech Żyła.
SP 10 Koszalin - mistrz Polski szkół podstawowych - 1978 rok, trenerzy Andrzej i Mateusz Curyl.
SP 17 Koszalin - mistrz Polski szkół podstawowych w minikoszykówce– 1999 i 2002 rok, trener Zbigniew Bieć.

Kadra narodowa

W kadrze narodowej mężczyzn (kadeci, juniorzy, seniorzy) znalazło się 71 zawodników. Natomiast w kadrze narodowej kobiet (kadetki, juniorki, seniorki) było 51 zawodniczek.

Imprezy koszykarskie w Szczecinie

Na szczególne podkreślenie zasługują dwa wydarzenia imprez koszykarskich w Szczecinie.
  • W 1964 roku odbył się największy w Polsce masowy turniej koszykarski drużyn szkolnych i akademickich o Puchar Głosu Szczecińskiego i Telewizji Szczecin, w którym startowało ponad 100 drużyn i ponad 1000 zawodników (czek).
  • Drugą taka imprezą było przeprowadzenie I ME kadetek w 1976 roku z udziałem 16 państw. FIBA i PZKosz bardzo wysoko ocenili organizację imprezy przeprowadzoną przez szczecińskich działaczy.

Zasłużeni działacze OZKosz Szczecin i Koszalin oraz sędziowie

Na zakończenie pragniemy podać nazwiska najbardziej zasłużonych działaczy OZKosz Szczecin i Koszalin, jak i sędziów.
Działacze OZKosz Szczecin: Jan Malewicz, Roman Wysocki, Maksymilian Dunst, Jan Pawłowski, Jan Parafiniuk, Jerzy Buczkowski i Tadeusz Polanowski.
Natomiast z grona sędziów należy wyróżnić: Jana Pawłowskiego, Jerzego Buczkowskiego, Ryszarda Jabłońskiego, Tadeusza Polanowskiego i Tomasza Trawickiego.
Działacze OZKosz Koszalin: Adam Krzemiński, Henryk Trząskowski, Jan Witek i Witold Krochmal.
Natomiast z grona sędziów należy wyróżnić: Adama Krzemińskiego, Zygmunta Kruszyńskiego, Andrzeja Bednarskiego, Leszka Pujdaka i Bolesława Czerniachowicza.

Dziennikarze piszący o koszykówce

O koszykówce pisało i mówiło wielu dziennikarzy sportowych, nie sposób ich wszystkich wymienić, ale na szczególne podkreślenie zasługują:
Kurier Szczeciński: Stanisław Rakowski, Marek Szymczak, Jacek Grażewicz, Wojciech Porada, Wojciech Taczalski.
Głos Szczeciński: Tadeusz Kalinowski, Janusz Każmierczak, Ryszard Godlewski, Jacek Taczalski, Krzysztof Dziedzic.
Gazeta Wyborcza: Jakub Lisowski i Mariusz Rabenda.
Polskie Radio Szczecin: Waldemar Makarenko, Henryk Urbaś, Artur Dyczewski, Piotr Dykiert, Teodor Baranowski.
TVP Szczecin: Lesław Skinder, Piotr Baranowski, Piotr Dębowski, Jarosław Marendziak, Przemysław Kłosiński.

Dziennikarze sportowi z Koszalina
Dziennikarze prasowi: Leszek Figas, Stanisław Figiel, Andrzej Bednarski, Jacek Wójcik i Wojciech Kukliński.
Dziennikarze radiowi: Janusz Sternowski i Mirosław Pieńkowski
TVP Koszalin: Mirosław Pankowski

Bardziej szczegółowe dane zawarte są w książce pt. "60 lat koszykówki zachodniopomorskiej".


Maksymilian Dunst
opieka nad stroną i hosting: crazybeaver.net